A mézeskalács nem csak itthon, de a világ számos országában ismert és szeretett, fűszeres sütemény. De amíg nálunk szinte kizárólag a keksz jellegű kivitelben, különféle kiszúrókkal formázva és esetleg díszítve ismert, addig máshol gyakran sütik szinte ugyanazt a tésztát formába öntve, kenyér- vagy süteményszerű kivitelben. Franciaországban a pain d’épices [szó szerint: fűszeres kenyér; ejtsd kb. pen dépisz], vagy Amerikában az old fashioned gingerbread [szó szerint: hagyományos gyömbéres kenyér; ejtsd kb. old fesnd dzsindzsbred] kiváló példája ennek.
Nálunk a pain d’épices egy további recept egyik alapanyagaként készült el – bármilyen meglepő, de a franciák ezt húsos ételek ízesítésére és sűrítésére is használják. Mindemellett kiváló végeredmény lett: ízletes, fűszeres mézeskalács, ami nem igényel formázást és pepecselést. Egyszerűen egy sütőformába öntve kisüthető, és valóban mint egy fűszeres kenyér, szeletelve édességként is fogyasztható. Ráadásul nem utolsó sorban sütés után (persze ha kihűlt) azonnal puha és fogyasztható.
Pain d’épices hozzávalók
- 250 g liszt
- 250 g méz
- 100 g porcukor
- 2 tojás
- 1 dl tej
- 1 zacskó sütőpor
- 1 zacskó vaníliás cukor
- 1 teáskanál őrölt ánizs vagy édeskömény mag
- 1 tk. őrölt szerecsendió (kb. 1/3 dió)
- 1 tk. őrölt fahéj
- 1 tk. gyömbérpor
- 1 tk. őrölt szegfűbors
Mézeskalács elkészítése sütőformában (pain d’épices recept)
-
- Melegítsd elő a sütőt 160 fokra. Vajazz és lisztezz ki egy süteményformát (gyümölcskenyér formát).
- A mézet egy kisebb lábasban tűz fölött, vagy egy tálkában mikróban langyosítsd meg. Nem kell, hogy forró legyen, csak annyira langyosodjon meg, hogy folyjon. Szintén langyosítsd meg a tejet is.
- Egy tálban keverd össze a száraz anyagokat: a lisztet, a porcukrot, a sütőport és vaníliás cukrot illetve a fűszereket. Csodálatos, színes lisztkeveréket kapsz!
-
- Öntsd hozzá a mézet és keverd el. Utána jöhet a tej, majd a lazán felvert tojások. Keverd el az egészet, amíg egy kissé folyós, homogén masszát nem kapsz.
-
- Öntsd a keveréket a kivajazott és kilisztezett formába. Ez a mennyiség a legelterjedtebb, 30×11 cm-es (felső méret), 7 cm magas gyümölcskenyér formához elegendő. Ha más méreted van, akkor arra figyelj, hogy a tészta kb. a forma 2/3-áig érjen sütés előtt.
-
- Tedd be a sütőbe, dőlj hátra, és élvezd az illatokat. Egy óra alatt elkészül, de azért mielőtt kivennéd ellenőrizd egy tűvel vagy villával, hogy nem folyik-e a közepe.
-
- Vedd ki a sütőből, és hagyd kihűlni a formában, ez legalább 2 óra. Utána vérmérséklettől függően azonnal szeletelheted és fogyaszthatod (tökéletes lesz), vagy várhatsz vele egy napot, amíg megszívja magát a levegő páratartalmával.
A formában sült mézeskalács tökéletes sütemény. Ünnepeken, hétvégén tálalható, de hétköznap is megteszi egy kis desszertnek vagy nasinak. Magában is kiváló, de valamilyen édes szósszal – pl. karamell, csokoládé – megbolondítva egészen különleges csemege.
Egyetlen dolgot nem tud, amit a nálunk hagyományos mézeskalács: nincs szép formája. De ez ne tántorítson el tőle. Tapasztalatból mondhatom, hogy a gyerekeket ez mit sem érdekli: imádtak segíteni a sütésnél, és imádták enni a kenyérszeletre hasonlító formájú, pain d’épices mézeskalácsot.
Próbáld meg, készítsd el. Még ha elsőre idegenkedsz is attól, hogy a mézeskalács kenyér formát vegyen fel, hidd el, nem fogod megbánni. A karácsonyi asztalra is tökéletes megoldás lesz, ha nem akarsz decemberben két hetet főzéssel tölteni.
Nagyon tetszik, de hol lehet a receptet (hozzávalók, mennyiségek) megtalálni?
Örülök, hogy tetszik! A hozzávalók valamiért nem jelentek meg, most már javítva van!