Karácsony Blog

A legfinomabb forralt bor receptje

forralt bor

A forralt bor azon kevés dolog egyike, amelyet a télben igazán szeretni lehet. Az a jó benne, hogy nincs egy bevált receptje, ezerféleképpen készíthető. Főleg vörösborból készítik, de fehérborból és rozéból is tökéletes. Jellemző fűszerei a szegfűszeg, fahéj, citrom vagy narancs, de a fűszerek közt is szabadon válogathatunk, használjuk kedvenc téli fűszereinket! Íme az a recept, amely nekem leginkább bevált, de változtassátok ízlésetek szerint!

Milyen borból készítsük a forralt bort?

Szerintem a forralt bor vörösborból, fehérből és rozéból is finom. Tehát amihez éppen kedvünk van, ami van otthon. A bor minősége az már érdekesebb kérdés. Létezik olyan nézet, amely szerint rossz borból is lehet jó forralt bort készíteni. Szerintem ez nem igaz, de az tény, hogy minőségi bort nem érdemes forralt borra pocsékolnunk. Ugyanis a forralt borban inkább a fűszerek dominálnak és a bor íze háttérbe szorul. Borvásárláskor próbáljuk megtalálni a középutat, ne a legolcsóbb 300 Ft-os bort vegyük meg, de ne is a legdrágábbat.

Forralt bor hozzávalók

  • 1 üveg bor
  • 0,5 l víz
  • 10 dkg cukor
  • 1 darab narancs héja és leve
  • 1 db citrom héja
  • egy rúd fahéj, vagy egy teáskanál őrölt fahéj
  • 1 db csillagánizs
  • 4 db szegfűszeg
  • egy kis csipet reszelt szerecsendió
  • 1 db babérlevél
  • egy teáskanál vanília kivonat, vagy egy vaníliarúd kikapart magjai

Forralt bor recept

forralt bor

    1. A narancsot és a citromot zöldségpucolóval nagyon vékonyan hámozzuk meg! Olyan vékonyan, hogy ne vágjunk bele a gyümölcsök fehér részbe, mert attól keserű lenne a forralt bor. Tegyünk félre egy-két narancshéjat a tálaláshoz!
    2. A forralt borhoz szükséges fűszereket és gyümölcshéjakat a cukorral együtt egy lábasba dobjuk. Felöntjük 2 dl borral, és hozzácsavarjuk a narancs levét. A lábost a tűzhelyre tesszük, és magas hőfokon elkezdjük melegíteni.

forralt bor készítése

    1. Bár mindenhol azt olvassuk, hogy a bort nem szabad forralni, mert alkoholtartalma elpárolog, és az aromája megváltozik, most mégis forralni kezdjük a fűszerekkel. Ettől a fűszerek íze nagyon intenzív lesz, és mivel csak a 2 dl bort forralunk, így nem tesszük tönkre az egész üveggel. Hagyjuk a bort 5 percig bugyogva forrni a fűszerekkel.
    2. Ha letelt az 5 perc, vegyük vissza a lángot a legalacsonyabb fokozatra, öntsük hozzá a maradék 5,5 dl bort és a fél liter vizet, és kb. 10 perc alatt melegítsük fel a forralt bort majdnem forrásig. Még az előtt húzzuk félre mielőtt elkezdeni forrni!

forralt bor készítése

  1. A félretett narancshéjjal töröljük körbe a bögrék száját, hogy rögtön megcsapjon minket a narancsillat, ahogy a szánkhoz emeljük, a forralt bort szűrjük le, és rögtön, még forrón kínáljuk.

A forralt bort feldobhatjuk egy kis almával, mazsolával, narancsdarabokkal. Fűszerként használhatunk még hozzá gyömbért, kardamom magot, néhány szem színes borsot, vagy chilit. Ha pedig igazán ütősre szeretnénk, akkor keverjünk bele egy kevés rumot a főzés végén! Ha pedig kevésbé ütősre szeretnénk, akkor fellazíthatjuk egy kis gyümölcslével, gyümölcsteával.

Forrás: Donal Skehan

2 Comments

  1. Rypleys Reply

    Sajnos nem írja le, hogy miből mennyit…

    Reply
    1. Szilágyi Balázs

      Tényleg lemaradt, pótoltuk!

      Reply

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük