A rántott hal nem csak az egyik legkedveltebb karácsonyi étel, de talán a legismertebb és legelterjedtebb hal recept is egyben.
A rántott hal elkészítése egyáltalán nem bonyolult – ha kezdő vagy is nyugodtan belekezdhetsz. Inkább néhány apró tipp és trükk jelentheti a különbséget egy kiválóan sikerült fogás és egy csapnivaló vacsora között.
Lássuk először a rántott hal receptjét – képekkel és pontos hozzávalókkal – majd alatta megtalálod a tökéletes rántott hal készítéséhez a tippjeimet. Szintén a recept alatt olvashatod, hogy milyen halból lehet, érdemes rántott halat készíteni.
Rántott hal hozzávalók
- 60 dkg halfilé (lásd a receptben)
- 10 dkg liszt
- 3 db tojás
- 15 dkg zsemlemorzsa
- Só
- Bors
- Olaj a sütéshez
Rántott hal recept
- Legelső lépésben készítsd elő a halat. Ehhez a legjobb, ha eleve halfilét használsz (lásd a recept alatt a tippeket), vagy ha kifilézed a halat.
- Ha gyorsfagyasztott halat használsz, akkor engedd ki teljesen – ez szobahőmérsékleten 6-8 óra.
- Minden nedvességet itass le a halról – mélyhűtött hal esetében rengeteg fölösleges víz lesz, mert jéggel együtt fagyasztják. Erre tökéletes a konyhai papírtörlő!
- Vágd a halfiléket ízlés szerinti méretre. Az én tapasztalatom szerint a 7-10 dkg-os szeletek erre a tökéletesek, de rántott hal süthető nagyobb darabban is!
- Ízesítsd a halszeleteket sóval és borssal. Ez lehet egy kényes pont – a túlsózott rántott halat nem lehet helyrehozni, ha viszont kevés a fűszer, ízetlen. Másrészt viszont ez egyéni ízlés kérdése. Ha életedben először csinálod, akkor inkább kevesebb fűszerrel kezdd, utána sózni lehet. Tipp azért, hogy a hal húsa viszonylag sok fűszert felvesz.
- Készítsd elő a klasszikus panírozás kellékelit: egy tányérba önts lisztet, egy másik tányérban verd fel a tojásokat egy kevés sóval, egy harmadik tányérba pedig öntsd a zsemlemorzsát.
- A panír mennyisége függ a hal mennyiségétől és a halszeletek méretétől. 60 dkg hal, 7-8 dkg-os szeletekre vágva kb. 10 dkg lisztet, 3 db tojást és 15 dkg zsemlemorzsát vesz fel, persze némi maradék lesz.
- A rántott hal panírozása ugyanúgy történik, mint bármilyen más rántott ételé. A halat először a lisztbe mártod, aztán a tojásba, majd végül a zsemlemorzsába. Néhány tipp a panírozáshoz:
- A lisztben alaposan forgasd meg a halszeleteket, hogy minden oldalról jól befedje. Ugyanígy járj el a tojással és a zsemlemorzsával is.
- Érdemes a lisztet és a zsemlemorzsát kézzel kezelni, míg a tojásban egy villával forgatni a halat, és a villával tenni tovább a morzsába. Így nem lesz csupa panír a kezed!
- Ha kész, a bepanírozott halat tedd egy tányérra. Nem baj, ha pihen és szárad egy kicsit, akkor nagyobb eséllyel egyben marad a külseje sütés közben.
- A rántott hal sütéséhez egy serpenyőben vagy olajsütőben melegítsd fel az olajat. Néhány tipp ehhez:
- A rántott halat, mint minden rántott ételt, bő olajban sütjük. Ehhez legalább 2-3 ujjnyi zsiradék legyen a serpenyőben.
- A halat közepes hőfokon süsd. Ne legyen túl forró az olaj, mert akkor megég a külseje, de nyers marad a hal.
- Ha elég meleg az olaj – egy beledobott zsemlemorzsa azonnal sistereg – akkor tedd bele a bepanírozott halszeleteket. Egyszerre annyit süss, hogy legyen helyük a halszeleteknek mozogni.
- A rántott hal sütése a halszeletek vastagságától függ. Ha sosem csináltad még, akkor érdemes először egyet próbaként megsütni, és kipróbálni. Közepes lángon 10-12 perc alatt tökéletesre sül. Közben forgasd meg 2-3 percenként.
- Ha elkészült, akkor vedd ki az olajból, és egy rácson vagy papírtörlőn hagyd lecsöpögni. Frissen, melegen tálald!
Rántott hal tippek és trükkök
Íme néhány tipp a tökéletes rántott hal elkészítéséhez:
- A rántott hal ízét tulajdonképpen a fűszerek adják meg, ehhez viszont általában csak sót és borsot használunk. Sózd-borsozd nyugodtan, bár ahogy írtam, ha sosem készítetted még, akkor először ezt is érdemes letesztelni – ti mennyire szeretitek sósan.
- Ahogy a nyers rántott hal sem finom, ugyanígy túlsütve sem jó. Ne süsd túl – közepes hőmérsékleten aranysárga panír általában tökéletes, ízletes halhúst eredményez.
- Ami a köretet illeti, itt szárnyalhat a fantáziád. Viszont ami nagyon megy a rántott halhoz, az a remulád mártás (érdemes kipróbálni – nagyon egyszerű, lásd a képen!), az itthon karácsonykor klasszikus hagymás burgonyasaláta, és egyszerűen a sima majonéz.
- Ne hagyd ki a citromot! Minden rántott étel és minden halétel barátja egy-egy citromkarika, néhány csepp citrom. Akkor képzelheted, hogy a rántott hal gyakorlatilag elképzelhetetlen nélküle – és meglátod, az íze így lesz igazán tökéletes!
Milyen halból érdemes rántott halat készíteni?
Rántott halat tulajdonképpen bármilyen halból készíthetsz. Ennek az ételnek az előnye, hogy nagyon egyszerű, a hátránya viszont, hogy az ízletes húsú halak esetében kicsit lebutítja a hal természetes (és finom) ízét. Drága és ízletes halaknál ezért ennél sokkal finomabb (és nem feltétlenül bonyolultabb) elkészítési módokat érdemes alkalmazni.
A rántott hal készítéséhez mindenképpen filé javasolt – ez nem az az étel, ahol az ember szívesen szedegeti a szálkákat, a panír alól a hal bőrét leszedni, arról meg már ne is beszéljünk. Esetleg a pontypatkó jöhet még szóba, mint hagyományos rántott hal alapanyag – sokan készítik ebből a karácsonyi vacsorát – de én a ponty esetében is inkább a filét javaslom, ma már az is könnyen beszerezhető.
A rántott hal készítésére legalkalmasabb halak, amelyek itthon is könnyen beszerezhetők, akár gyorsfagyasztva, akár nyersen: Pangasius, tilapia, tőkehal, hekk, ponty, busa, süllő, harcsa.
Jó étvágyat!
Két tipp:
– Tengeri halból is lehet nagyon finom rántotthalat csinálni, csak pár órára kevés tejbe kell áztatni és utánna nagyon jól leszárítani. Nem tudom miért de a „halas” tejet a macska nem issza meg 🙂
– Ha késhegynyi reszelt szerecsendiót teszel a tojásba a busa vagy hasonló jellegtelen halból is ízletes végeredmény lesz.