A waldorf saláta itthon is széles körben ismert, a nyers hozzávalóknak és a diónak köszönhetően talán az egyik legegészségesebb majonézes salátánk.
Van azonban egy lényeges különbség a Waldorf saláta itthoni elkészítése és az eredeti verzió között. Ez pedig a zeller – vagyis hogy pontosan milyen zellert, a zeller melyik részét tesszük a salátába. Ahogy Amerikában, a Waldorf saláta őshazájában a zellergumó számít különlegességnek, úgy nálunk a zellerszár. Ezt a receptet az eredeti verzióban készítettem el, de lejjebb olvashatod a zellergumóból készült változatot is.
Waldorf saláta hozzávalók:
- 3 db alma
- 3 db szárzeller (lásd a receptben a zellergyökérből készült változatot)
- 13 dkg dióbél
- 15 dkg (kb. 1,3 dl) majonéz
- 1 ek. cukor
- Kb. fél tk. só (ízlés szerint)
- Kb. negyed tk. őrölt bors (ízlés szerint)
- Fél citrom leve
Waldorf saláta recept
A Waldorf saláta elkészítése rendkívül egyszerű. Lényegében a hozzávalókat kell felaprítani és összekeverni az öntettel.
- Egy tálba csavard bele a fél citrom levét.
-
Hámozz meg, magozz ki és vágj nyolcadokba egy almát. Utána szeleteld fel kb. fél cm-es szeletekre és tedd a tálba. Forgasd össze rögtön a citromlével, nehogy megbarnuljon.
A Waldorf salátába savanykásabb, kemény húsú alma illik.
- Szeleteld kb. fél cm-es darabokra a zellerszárat és add az almához.
- Aprítsd fel a dióbelet és add az almához és zellerhez. Egyáltalán nem kell apróra, épphogy csak vágd meg párszor a késsel.
-
Keverd össze a majonézt, cukrot, sót és diót.
A fűszerezés természetesen ízlés kérdése – én a hozzávalóknál az általam használt mennyiségeket adtam meg. De itt is igaz, hogy hozzáadni tudsz még, elvenni belőle nem. A cukor mennyisége talán soknak tűnhet, de ez a saláta relatív édes majonézes öntetet kíván.
- Öntsd az öntetet a salátára, és keverd össze. A Waldorf salátán a majonéz mennyisége éppen annyi, hogy befedje a hozzávalókat, vagyis nem kell „úsznia”.
Waldorf saláta zeller gyökérből
Itthon a Waldorf salátát zellergyökérből szokás készíteni, talán leginkább azért, mert mi a zellernek ezt a formáját fogyasztjuk. Mindkét változat finom, és érdemes kipróbálni mindkettőt.
Ehhez a mennyiséghez 1 db közepes zellert használj. A megtisztított zellergumót fél cm-es csíkokra vágd, és forró vízben 1-2 perc alatt blansírozd, vagyis rövid ideig főzd, és akkor add a salátához, amikor már lehűlt (vagy tedd fél percre jeges vízbe).
Waldorf saláta tálalása
A Waldorf salátát zöldsaláta ágyon szokás tálalni. Így nem csak jól mutat, de a zöldsaláta íze remekül egészíti ki az alap salátát.
Kiváló fogás akár előételként, akár egy könnyebb vacsoraként.
A Waldorf saláta gyakran kerül az asztalra karácsonyi étel gyanánt és Szilveszter táján is. Ilyenkor akár kiváló kísérője, kiegészítője lehet a nehezebb, fűszeresebb sült húsoknak.
Waldorf saláta felturbózása további hozzávalókkal
A Waldorf saláta egy viszonylag egyszerű recept – bár az egyik tökéletessége éppen ebben rejlik.
De ízlés szerint további hozzávalókkal is felturbózható, és így tulajdonképpen minden alkalommal egy új fogás készíthető.
Az egyik lehetőség a már följebb írt szárzeller-zellergumó variáció. De kiválóan illik hozzá az aszalt gyümölcs (pl. mazsola, datolya, szilva), csirke- vagy pulykahús, de akár a kockára vágott kemény sajt is.
Vegán Waldorf salátához a hagyományos majonéz helyett használj vegán majonézt, a recept minden többi összetevője megfelel a vegán étrendnek is.
A Waldorf saláta története
A Waldorf saláta azon receptek közé tartozik, amelyeknek megalkotóját ismerjük.
Ez az étel az ezernyolcszázas évek végén készült először, New Yorkban. Alkotója Oscar Tschirky, a Waldorf Szálloda konyhafőnöke volt – a nevét a szállodáról kapta ez az étel. Ez a hotel azóta Waldorf-Astoria néven ismert, és mai napig is a New-York-i Park Avenue egyik jellegzetessége, a neki helyet adó sugárúttal együtt a jólét és bőség jelképe.
Érdekessége a történetnek, hogy a Wikipedia angol nyelvű cikke szerint az eredeti verzióban nem szerepelt a dió, ami csak az 1920-as évek végén került bele. Akárhogy is legyen, szerintem ma már egy igazi Waldorf saláta ízvilága nem képzelhető el a három klasszikus összetevő egyike nélkül sem, így a dió is kihagyhatatlan lett belőle.
Jó étvágyat!
Recept forrása: allrecipes.com.